svět ekozahrad
Návrhy a realizace ekozahrad, přírodních zahrad
novinky


Kontakt:Svět Ekozahrad
Pavlína Božková
Za Lázněmi 868
Jilemnice 514 01
pavlina@svetekozahrad.cz
Tel. +420 777 970 206

Divoká rajčátka

7.01.2013

Divoká rajčátka

 

Divoká rajčátka ( Lycopersicon pimpirellifolium ) jsou ideální do každé ekozahrady a lze je vysadit i na ekozahrádku na balkoně.

Mají plody velikosti třešně, které jsou velice sladké, šťavnaté a aromatické.  Plody jsou seskupeny v hroznech, což výrazně usnadňuje jejich sklizeň. Počkáte až dozrají všechna rajčátka na stonku a ten pak celý pohodlně odstřihnete. Ročně z jedné rostliny sklidíte stovky slaďoučkých plodů, které zbožňují všichni, kdo je ochutnali.

Jsou vhodné pro venkovní pěstování. Rostou super bujně, obzvlášť když je přihnojíte kostivalovou nebo kopřivovou jíchou a pořádně zamulčujete. Lze je buď vést po opoře nebo se plazí po zemi bez opory.

Není potřeba je zaštipovat a jsou velice odolné proti plísni. Ven vysazujeme předpěstované sazenice v druhé polovině května a plody dozrávají až do prvních podzimních mrazíků.

Samozřejmě, že nejlepší je konzumovat plody čerstvé, ideálně přímo z rostliny. Úžasná jsou i do míchaných salátů ochucených bazalkou nebo sušená s bylinkami. Jsou velice dekorativní, takže je lze použít k dozdobení jídel. Možností, jak je využít je nespočet.

divoke rajce

Proč bychom měli jíst rajčata ?

Obsahem mnoha důležitých látek ( lykopen, draslík, vitamín A, B, C , betakaroten…)

jsou prospěšná pro srdce, ledviny, oči, kůži, vlasy… Jejich konzumace snižuje obsah cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a působí preventivně proti některým druhům rakoviny.

Jejich semínka můžete získat nejjednodušeji ze semínkové banky Gengel a další rok si již můžete pěstovat rostlinky ze semínek vlastních, která si nasbíráte a uložíte.

divoka rajcatka

autorka článku: Pavlína Božková


All rights reserved SVETEKOZAHRAD.CZ | Email: pavlina@svetekozahrad.cz