svět ekozahrad
Návrhy a realizace ekozahrad, přírodních zahrad
novinky


Kontakt:Svět Ekozahrad
Pavlína Božková
Za Lázněmi 868
Jilemnice 514 01
pavlina@svetekozahrad.cz
Tel. +420 777 970 206

Jak sbírat a uchovávat semena rostlin – část I.

14.10.2014

Jak sbírat a uchovávat semena rostlin – část I.

Semena rajčat

Rajčata podobně jako např. lilek nebo cuketa patří do skupiny plodů s tzv „mokrými semeny“. Prvním předpokladem je nechat plody ze kterých budeme semena odebírat důkladně dozrát. Důležité je si uvědomit že, způsob jakým sbíráme a uskladňujeme semínka, má vliv na jejich budoucí vitalitu po výsevu. Vyzrálé plody rajčat rozkrojíme a do sklenice vyškrábeme semínka i s dužninou, dolejeme vodou, uzavřeme víčkem a necháme fermentovat na teplém místě ( kolem 25 ºC ) asi tři dny. Pokud necháme semínka ve sklenici déle, můžou začít klíčit, což nechceme.

Proč je potřeba fermentace ? 

 

může velice výrazně zvýšit klíčivost semen, fermentací dochází k odstranění gelu potlačujícího klíčení z povrchu semen ( podobným procesem procházejí semena, v trávícím traktu zvířat, která semena šíří )

pomáhá zničit plísně a jiné choroby, které se mohou na semenech nacházet

Po třech dnech semena opatrně propláchneme tak, že do sklenice doléváme čistou vodu a vyléváme mrtvá a nedozrálá semena spolu s dužninou, která plavou na povrchu. Na dně sklenice nám po několika propláchnutích zůstanou pouze kvalitní semena, vhodná k uskladnění. Ta přelejeme přes sítko a důkladně usušíme ( např. na pečícím papíru, ze kterého se pak dobře získávají ). Suchá semena skladujeme na suchém a tmavém místě v uzavřené nádobě. Nezapomeňte sklenici opatřit etiketou s názvem odrůdy a datumem. Klíčivost si udržují cca 3-5 let.

Přeji hodně štěstí při tvorbě vlastní rajčatové semínkové banky. 

Autorka článku: Pavlína Božková


All rights reserved SVETEKOZAHRAD.CZ | Email: pavlina@svetekozahrad.cz