svět ekozahrad
Návrhy a realizace ekozahrad, přírodních zahrad
novinky


Kontakt:



Svět Ekozahrad
Pavlína Božková
Za Lázněmi 868
Jilemnice 514 01
pavlina@svetekozahrad.cz
Tel. +420 777 970 206

Mulčování - otázky a odpovědi

11.01.2011

Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se mulče a mulčování, které dostávám od svých známých a zákazníků. Postupně budu přidávat další, pokud i Vás něco zajímá, napište mi na pavlina@svetekozahrad.cz.


 

Jaké jsou výhody mulčování ?                                                                                                   Mulčování
Mulč, pokud je kvalitně proveden, má mnoho výhod :


potlačuje růst většiny plevelů
chrání půdu před vysycháním
zmírňuje teplotní výkyvy půdy, které mohou poškodit kořeny, to je velká výhoda hlavně na jaře, kdy může dojít k poškození kořenů nezamulčovaných rostlin prudkým jarním sluncem
rozkládá se na humus a tím zlepšuje kvalitu půdy
chrání půdu před erozí vodou a větrem
podporuje a chrání žížaly a půdní život
velmi výrazně snižuje čas a energii nutnou k údržbě ploch mezi rostlinami


Kdo vymyslel mulčování ?
Mulčování je nápad přírody. Příroda produkuje velké množství mulče přirozeně. Ze stromů padá listí, jehličky, větve, kousky kůry, ovoce a to vše funguje pod stromem jako mulč.


Jaký materiál můžu na mulčování použít ?
Tady máte opravdu velký výběr z přírodních materiálů. Nejoblíbenější a nejlevnější je sláma, dobře se s ní pracuje, seženete ji všude ( dnes již i bio slámu ) a krásně vypadá. Při mulčování se slámou si užijete spoustu legrace, děti ji milují a přímo je láká pomáhat.
Kromě slámy můžete použít další materiály, např. seno, to je velmi vhodné jako mulč kolem stromů a keřů.
Rostlinné zbytky jsou v naší rodině velmi oblíbený mulč, denně vyprodukujeme docela velké množství bio rostlinných zbytků, to potom chodím po zahradě s kbelíkem a strkám ho pod spodní vrstvu slámy, je to takové „kompostování přímo na místě“, velmi jednoduché a praktické.


Jak dlouho budu muset mulčovat ?
Mulčování je dočasné, postupně bude plocha, kde je mulč zarůstat rostlinami, které povrch půdy zakryjí a mulč již nebude potřeba. Než se celý povrch půdy pokryje rostlinami je samozřejmě potřeba mulč pravidelně přidávat a udržovat ho tak funkční. Nebojte se netrvá to dlouho, rostlinám se v mulči moc líbí a rostou o dost rychleji než v nezamulčované půdě.


Když půdu pokryji mulčem, tak už ji nebudu moci zrýt ?
Příroda taky neryje. Rytí je to nejhorší, co můžeme půdě provést, neustálým narušováním půdního života a přírodních procesů snižujete její kvalitu. Nehledě na to, že rytí je velmi nudná činnost, bolí z toho záda a ztratíte spoustu času a energie. Raději mulčujte.


Můžu použít na mulčování netkanou textilii nebo PVC folii ?
Netkaná textilie se rozpadne na kusy a ty se už nikdy nerozloží a budou je v půdě nacházet celé další generace a to určitě nechcete. PVC folie je naprostý nesmysl, pokud nechcete, aby všechny rostliny, půda a následně i Vy byly kontaminovány rakovinotvornými látkami, které se z PVC uvolňují. Jejich koupí sponzorujete PVC průmysl a zcela nesmyslně vydáváte vysoké částky peněz za něco, co je velmi snadno nahraditelné přírodními materiály. Pro mě osobně je tu ještě jedno mínus, a to absolutně odpudivý vzhled těchto textilií a folií.


Velmi brzy zde najdete článek Jak správně mulčovat ?

autor článku a fotografií: Pavlína Božková
 


All rights reserved SVETEKOZAHRAD.CZ | Email: pavlina@svetekozahrad.cz