svět ekozahrad
Návrhy a realizace ekozahrad, přírodních zahrad
novinky


Kontakt:Svět Ekozahrad
Pavlína Božková
Za Lázněmi 868
Jilemnice 514 01
pavlina@svetekozahrad.cz
Tel. +420 777 970 206

Zajímavé a méně známé rostliny, které by neměly v ekozahradě chybět 1.díl

14.01.2011

Toto je první ze série připravovaných článků o méně známých a přitom velmi zajímavých rostlinách, které mají v ekozahradě svoje místo.
V dnešním dílě se budu věnovat keřům , které produkují výborné jedlé plody a přesto nejsou na zahradách zatím zcela běžně k vidění. Z dlouhého seznamu jsem vybrala ty, které patří k mým nejoblíbenějším a jejich plody jsou velká dobrota.

Dřín obecný - plody
Dřín obecný ( Cornus mas)

Dřín je jeden z nejčasněji kvetoucích keřů. Záplava žlutých kvítků je časně zjara důležitá pro hmyz, který po zimě hledá první potravu. Pokud tedy máte na zahradě dřín, nejlépe hned několik, hýčkáte si užitečný hmyz, který zahradu udržuje zdravou a plodící.
Dřín je až 5m vysoký keř zcela nenáročný na péči a půdu, má rád slunné místo.
Plody jsou asi 1cm velké dřínky, které mají v plné zralosti tmavě červenou barvu, jsou šťavnaté, mírně nakyslé,velmi příjemné chuti.
Dnes se již dají sehnat různé kultivary dřínů s velkými plody a různou chutí. Plody je nejlepší konzumovat syrové, přičemž platí, čím déle necháme dřínek na keři, tím je sladší. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že nejlepší jsou ty, co už spadly na zem, ty jsou opravdu slaďounké.
Lze z nich vyrábět také džemy, želé (nejlépe v kombinaci s jiným ovocem, dřín totiž obsahuje málo pektinu).

 

Muchovníky ( Amelanchier )Muchovník

Muchovníků je mnoho druhů, které se liší tvarem listů, výškou, tvarem a chutí plodů….
Muchovník je 2-5m vysoký keř, který je neocenitelný pro své super zdravé plody, ale je také velmi krásný na pohled, na jaře je to záplava bílých květů, na podzim nepřehlédnutelné žluto - oranžové zbarvení listů. Muchovníky jsou nenáročné na pěstování a mají rádi slunné stanoviště.
Plody muchovníku jsou borůvkám podobné tmavě fialové plody, jejich složení je ovšem ještě lepší než borůvky, obsahují více vápníku, draslíku, hořčíku a železa. Jejich tmavá slupka obsahuje vysoké množství antioxidantů, které působí preventivně proti rakovině, onemocněním srdce a jiným onemocněním spojených s procesem stárnutí. Nejlepší je pojídat plody muchovníku čerstvé, jsou šťavnaté, sladké a jejich chuť připomíná borůvky, některé druhy mají lehce mandlovou nebo jablkovou příchuť.
Plody lze i tepelně zpracovat ( do kompotů, džemů, do koláčů..) nebo sušit.

 

Hlošina okoličnatá ( Eleaegnus umbellata )

Hlošina je velice užitečný 3-4m vysoký keř, který je důkazem toho, že nic v ekozahradě nemá jen jednu funkci. Hlošina plodí výborné plody a navíc se na její kořeny vážou bakterie produkující do půdy tolik důležitý dusík. Je nenáročná a má ráda slunce. Plody jsou asi 1cm dlouhé, tmavě červené barvy. Musí se konzumovat zcela zralé, potom jsou šťavnaté a příjemně nakyslé.
Plody obsahují mnoho vitamínů a minerálů, především vitamín C, A, E. V plodech byly prokázány látky, které snižují riziko rakoviny.

 

 

 

 

 

Přečtěte si také článek Zajímavé a méně známe rostliny, které by neměly v ekozahradě chybět 2. díl + 3. díl

autorka článku: Pavlína Božková

 


 


 


All rights reserved SVETEKOZAHRAD.CZ | Email: pavlina@svetekozahrad.cz