svět ekozahrad
Návrhy a realizace ekozahrad, přírodních zahrad
novinky


Kontakt:Svět Ekozahrad
Pavlína Božková
Za Lázněmi 868
Jilemnice 514 01
pavlina@svetekozahrad.cz
Tel. +420 777 970 206

Zajímavé a méně známé rostliny, které by neměly v ekozahradě chybět 2.díl

3.02.2011

V tomto díle pokračuji v představování keřů, které jsou krásné, nenáročné, produkují jedlé plody a přesto je v zahradách často nevidíme. Nechte se inspirovat a vybírejte, který z nich by jste chtěli ve své ekozahradě mít.

  

 

Aronie, Temnoplodec ( Aronia melanocarpa )Aronie

Aronii se někdy lidově nazývá černý jeřáb. Je to keř vysoký 2m, jehož plody milují lidé i ptáci, proto je dobré mít jich na zahradě hned několik. Aronie je krásná, nenáročná a odolná, má ráda slunné stanoviště a dobře plodí i v horších půdách.
Plody aronie obsahují velké množství cenných látek, které mají vliv na imunitu, na zlepšení krevního oběhu, diabetu…. Plody se sklízí dokonale vyzrálé a v suché a chladné místnosti je lze skladovat až 2 měsíce. Nejlepší je aronii konzumovat syrovou, má velmi zajímavou chuť, kterou si zamilujete. Výborně chutnají rozmačkané čerstvé plody smíchané s troškou medu nebo agave sirupem.
Z aronie lze také vyrábět sirupy, likéry, marmelády, kompoty...

Josta ( Ribes x culverwellii )Josta

Josta je keř, který dorůstá maximálně 2 metry do výšky. Je velmi nenáročná na půdu a potřebuje slunné nebo polostinné stanoviště.
Je to kříženec černého rybízu s angreštem. Výhodou je, že nemá trny, má větší plody než rybíz a není náchylná k chorobám.
Plody jsou tmavé bobule 1-3 cm velké. Jsou velmi chutné, sladké, chutnají jako kombinace černého rybízu s angreštem.
Nejlepší je pojídat je čerstvé, ale lze je i kompotovat, dělat z nich koláče, šťávy….
Plody jsou velmi zdravé, obsahují mnoho vitamínu C a blahodárně působí na zažívací systém.


Rakytník řešetlákový ( Hippophae rhamnoides )Rakytník řešetlákový

Velmi zajímavě vypadající keř s šedozelenými drobnými listy je většinou vysoký kolem 3m.
Je nenáročný, potřebuje slunné místo a preferuje písčité, sušší půdy. Na kořenech rakytníku žijí bakterie, které poutají dusík, který zlepšuje kvalitu půdy. Rakytník proto prospívá i v půdách chudých na živiny. Rakytník je dvoudomá rostlina, potřebujeme proto samčí a samičí rostlinu.
Rakytník se dožívá až 100 let a k dlouhověkosti může pomoci i nám.
Plody rakytníku jsou oranžové bobule, které obsahují mnoho vitamínů ( především vitamín C ), rutin, flavonoidy, organické kyseliny, minerály a další prospěšné látky jako např. alkaloid hippophein, který se v těle přeměňuje na serotonin, což je hormon chránící organismus proti depresi, nádorům a je důležitý pro životní vitalitu.
Rakytník posiluje imunitní systém, očišťuje organismus od toxických zplodin, působí protizánětlivě, reguluje krevní oběh, rozpouští hleny a zlepšuje stav kloubů při revmatismu.
Plody je nejúčinnější konzumovat syrové ( celé nebo vymačkanou čerstvou šťávu ), plody nových vyšlechtěných odrůd chutnají velmi dobře, tělo si brzy zvykne na specifickou chuť.
Z plodů můžeme dělat marmeládu, sirupy a likéry, lze je i sušit na čaj. Také je lze využít na výrobu rakytníkového oleje nebo tinktury, které mají úžasný účinek na lidské tělo.


Svída japonská ( Cornus kousa )Svída japonská

Keř dorůstající výšky 5- 7 metrů s velmi dekorativními listy, které se na podzim barví do červena.
Potřebuje slunné nebo polostinné stanoviště a mírně kyselou půdu.
Bílé květy a plody svídy japonské jsou vzhledově velmi atraktivní a působí až exoticky.
Plody jsou 2 -3 cm velké, růžové peckovičky. Jejich slupka je tvrdá a nejí se, ale dužnina je velmi chutná, má krémovitou konzistenci.
Je to velmi zajímavý doplňkový keř do ekozahrady, který díky svým atraktivním květům, jedlým plodům a nádherně zbarveným listům upoutá pozornost.


Višeň plstnatá ( Prunus tomentosa )Višeň plstnatá

Je maximálně 2 metry vysoký keř a plstnatými listy. Anglický název je Nanking Cherry. Má ráda slunné a vlhčí stanoviště. Je nenáročná na půdu vysoce mrazuvzdorná. Vykvétá od března do dubna bělavě růžovými kvítky.
Plody jsou malé sladkokyselé třešinky s krátkou stopkou. Výborně chutnají čerstvé, ale lze je použít i na výrobu marmelád, šťáv….
Ptáci je milují, proto se musí po dozrání rychle sklidit.
Jedinou nevýhodou tohoto keře je, že je náchylný k virové šárce. Hodí se tedy do oblastí, kde se virová šárka nevyskytuje.


Zimolez kamčatský ( Lonicera kamtschatica )Zimolez kamčatský

Nízký keř do 1.5 metru. Často se mu říká kamčatská borůvka, ale na rozdíl od borůvek nevyžaduje kyselou půdu, proto je naprosto ideální do ekozahrad. Je plně mrazuvzdorný a má rád vlhčí půdy.
Plody jsou modré podlouhlé bobule 2-3 cm velké, podobné borůvkám. Dozrávají již v květnu, takže je to nejranější ovoce. Obsahují velké množství vitamínu B a C a látku rutin, která zpevňuje cévy. Konzumují se především syrové, ale lze je použít i do šťáv, kompotů, džemů..
Plody se řadí mezi super zdravé ovoce, které má příznivý vliv na náš organismus a celkově posiluje imunitní systém. Šlechtí se stále nové kultivary, které se liší velikostí, tvarem a chutí plodů.

Přečtěte si také článek Zajímavé a méně známe rostliny, které by neměly v ekozahradě chybět 1. díl + 3.díl

autorka článku: Pavlína Božková


 


All rights reserved SVETEKOZAHRAD.CZ | Email: pavlina@svetekozahrad.cz