Bylinková spirála v ekozahradě
Bylinková spirála je atraktivní způsob, jak zajistit, aby jste na zahradě měli při vaření vždy po ruce nejrůznější čerstvé bylinky.
Pokud se na vaší zahradě krčí bylinky někde v zadním rohu zahrady, kam se dostanete jen málokdy a málokdy si na ně tedy vzpomenete, platí zde pravidlo „ sejde z očí, sejde z mysli „ nebo jste zatím ještě nenašli prostor, kde by jste svoje oblíbené bylinky chtěli mít, je tu jednoduché řešení. Vybudujte si bylinkovou spirálu na slunném místě zahrady co nejblíže k Vaší kuchyni.
Proč spirála?
Bylinková spirála je úžasným příkladem uplatnění permakulturních principů v zahradě, tvar spirály je efektivní design s maximálním využitím vertikálních i horizontálních ploch. To umožňuje na malé ploše pěstovat maximum druhů a vzniká tak produktivní, stabilní a zdravý ekosystém.
Nejvhodnější průměr spirály je asi 2m a výška kolem 1 metru, je tak zajištěn bezproblémový přístup ke všem částem spirály. Lze ale vybudovat i větší, pochozí bylinkovou spirálu.
Díky své konstrukci nabízí spirála celou řadu různých mikroklimat, takže na malém prostoru můžeme pěstovat široké spektrum rostlin s různými nároky.
Spirála začíná nejčastěji malým jezírkem, které je umístěno na severu u paty spirály, na tomto vlhčím a zastíněném místě se velmi dobře daří např. potočnici, koriandru, petrželce, lichořeřišnici nebo mátě ( s mátou musíme být obezřetní, protože je velmi invazivní a brzy by zarostla velkou plochu, proto ji osobně do spirály nedoporučuji ). Dále spirála pokračuje polostínem a na vrcholu spirály, který je orientován k jihu, je nejsušší a nejteplejší místo vhodné pro středomořské bylinky jako je např. rozmarýna, mateřídouška, tymián, yzop, levandule…
Jaké bylinky sázet do bylinkové spirály
Seznam nejběžnějších bylinek postupně od vrcholu spirály až k její patě :
- Rozmarýna lékařská
- Šalvěj lékařská
- Routa vonná
- Tymián obecný
- Saturejka horská
- Dobromysl obecná
- Mateřídouška
- Heřmánek pravý
- Kontryhel obecný
- Pažitka
- Třezalka teèkovaná
- Srdečník obecný
- Meduňka lékařská
- Kopr vonný
- Měsíček zahradní
- Kozlíček polní
- Česnek medvědí
- Lichořeřišnice
- Potočnice lékařská
Aby byl opravdu efektivně využit každý prostor, sázíme rostlinky i do stěn spirály, vždy se mezi kameny najdou skuliny, do kterých můžeme zasadit např. jahodník lesní, tymián, mateřídoušku…
Na stavbu spirály jsou nejvhodnější kameny, protože se s nimi dobře pracuje, akumulují teplo a vlhkost, ale lze použít i jiné materiály např. cihly nebo dřevěnou kulatinu, fantazii se meze nekladou.
Výhody bylinkové spirály
- je bezúdržbová, jediná péče je sklízení bylinek
- přiláká na vaši zahradu užitečný hmyz
- poskytne vám a vaší rodině spoustu voňavých bylinek v bio kvalitě
- bylinky jsou vždy po ruce a čerstvé
- vejde se i na malou zahradu
- je snadno přístupná a můžete do zahradničení zapojit i děti
- můžete snadno experimentovat s novými druhy bylinek
- je krásná na pohled
Pokud i Vy chcete na své zahradě bylinkovou spirálu a nevíte jak na to, Svět ekozahrad Vám pomůže a Vy se již toto léto budete radovat z čerstvých bylinek.